A Viktoriánus-kor

Viktória királynő és kora

Viktória királynő és kora

Amikor Dublin utcáin whisky folyt

2025. július 17. - DJP

1875. július 18-án Dublin történetének egyik legkülönösebb és leginkább szeszgőzös tragédiája zajlott le. A nyári este békésen indult, ám hamarosan lángba borult a város egyik szegénynegyede, a Liberties, ahol a munkásosztály túlélésért küzdő tagjai éltek – és ahol aznap este szó szerint folyóként hömpölygött a whisky az utcákon.

fire2.jpg

Az egész a Chamber Streeten kezdődött, ahol három szomszédos épület állt: egy malátacsíráztató üzem, egy whisky-főzde, és egy raktár, amely nem kevesebb mint 5000 hordónyi ír whiskyt rejtett magában. Ezek a hordók nem csak telt állapotban voltak – 40–46% alkoholtartalmú, kiváló minőségű ital lapult bennük, amely inkább égetett, mint hűsített.

A tűz okát máig homály fedi – valószínűleg emberi mulasztás vagy technikai meghibásodás állt a háttérben –, de ami biztos: a lángok hamar elérték a raktárat, és a fatárolók robbanásszerűen felhasadtak. A belőlük kiömlő, forró, égő whisky folyóként zúdult végig a szűk, macskaköves utcákon, miközben lángok és füst gomolygott a levegőben.

fire0.png

Tűzoltás... lótrágyával?

A dublini tűzoltók a korban rendelkezésre álló legjobb technológiával – vagyis vödörrel és reménnyel – érkeztek a helyszínre, hogy megfékezzék az alkoholos lávafolyamot. A környék szegény lakói is beszálltak a védekezésbe: homokzsákokkal és lótrágyával próbálták elrekeszteni az egyre terjedő lángoló italt. (Ha úgy érzi valaki, hogy ez nem hangzik túl higiénikusnak – nem is volt az.)

Ingyen whisky, nem lehet kihagyni!

Amint a kezdeti sokk alábbhagyott, néhányan rájöttek: ez nem csupán katasztrófa – hanem egy lehetőség!.

Ingyen whisky hömpölyög az utcán! Ki tudna ellenállni? Az emberek serpenyőkkel, lábasokkal, vödrökkel és – kreatívabbak esetén – csizmákkal indultak meg a folyékony arany irányába, hogy minél többet mentsenek meg a „természeti csapásból”.

És mert kiváló ír whisky volt, vagyis nem akármilyen: még a sárral, hamuval és lótrágyával keveredve is ihatónak tűnt egyesek számára. Sokan nemcsak gyűjtötték, hanem azonnal inni kezdték a földről felszippantott, lángok között forralt nedűt – a higiénia pedig, nos, kissé háttérbe szorult a mámoros eufóriában.

fire1.jpg

A másnapi sokk

A tüzet végül sikerült megfékezni, habár több tucat épület, köztük lakóházak is porig égtek. A legnagyobb csoda az volt, hogy senki sem égett halálra, és a füst sem fojtott meg senkit – ezt a katasztrófa súlyosságához képest szinte sikerként könyvelték el.

Ám a halál nem kímélt – csak másik ajtón lépett be. Tizenhárom ember halt meg még aznap este, kivétel nélkül alkoholmérgezésben. Egyes források szerint némelyiküket szó szerint térdig érő, sáros whisky-folyóban találták meg, üres vödrökkel és telt gyomorral.

fire3.jpg

Ez a történet egyszerre abszurd, tragikus és groteszk módon mulatságos. De látszik, hogy a szegénység és nyomor olyan állapot, ahol az ember még a lángoló alkoholt is lehetőségnek látja, ugyanakkor az emberi találékonyság határtalan – főleg, ha ingyen italról van szó. Ugyanakkor a veszély nem mindig jön füstfelhővel és tűzcsóvával – néha aranylóan csillog, illatos, és épp egy csizmában lapul.

djp

Kapcsolódó posztok 

Az első kocsma Amerikában

Az erfurti tragikomédia – a nemesség a pöcegödörben

A nagy rendőrlázadás

Létezett-e Johanna, a nőpápa?

A Pepsi hadiflottája – egy üdítő(s) hadsereg

A pezsgő feltalálása

A legrégebbi bajor sörfőzde

A bejegyzés trackback címe:

https://victorian.blog.hu/api/trackback/id/tr2318909586

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása